Michelle's Blog

My life as a wife, homemaker, friend, Christian

Savin some MONAYS March 9, 2009

Filed under: frugal,home — mrswade @ 10:46 am
Tags: , , ,

So, Jake and I are working on trying to figure out the best way to track the best deals and prices on food with a top 50 spread sheet.  I was sorting through receipts and came across this one. reciept This receipt is an example of God’s amazing provision.  This was a month when we had run out of some more expensive things, like Brita filters, some toiletries, etc., so we ran out of food money a little quicker (only $2 or $3 left for the month).  Jake was out of lunch and breakfast food and we didn’t have near enough money to buy him his carrots, ranch and yogurt.  Those three things are very vital to his packed lunch, without them he just has an english muffin and a sandwich all day.  By God’s grace we recieved our coupons from our Fred Meyer reward’s points that month.  We went to the store and were not only able to buy Jake the essentials, we were able to get some brownies for $1.00 that I had been craving!  God is so good and helped me save $5.24 more than I spent!  yay God!

Another really great thing to save a little bit of money and gain a lot of nutritional benefits (which I am SUPER excited about) is making my own bread instead of buying it!  Last night, Jake and I were nerds and calculated what it would cost per loaf of bread (with the recipe that I am currently using, this amount will probably go down when I start using a sourdough starter).

Here’s the break down:

  •  2 pkg yeast = 1.00
  • 8 c flour = 3.20
  • 2/3 cup honey = 1.32
  • 2/3 stick butter = .33
  • salt = .04

This recipe makes 3 loafs of bread (though I think I may use it only for two because I want to make sure the loafs are big enough for sandwiches).  Either way, we were spending 2.19 per loaf of bread, so:

  • batch divided into 2 loafs = 2.95 (we pay .76c more)
  • batch divided into 3 loafs = 1.96 (we save .22c)

We figure that when we start to buy bread ingredients in bulk, and start making sourdough (which calls for fewer ingredients) we will save in the long run, and if we don’t save, we aren’t spending much more but are gaining so much more in nutritional value!

So that’s all, I was just excited about those two discoveries 🙂 YAY

Advertisements
 

One Response to “Savin some MONAYS”

  1. mike Says:

    I just read someone making their own bread also. Good way to save money. I have to try it one day.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s